Önemli Projeler

MERSİN-ADANA-İNCİRLİK-OSMANİYE-GAZİANTEP HIZLI DEMİRYOLU PROJESİ 

İstanbul, Ankara ve Konya’dan Karaman-Mersin-Adana-Osmaniye ve Gaziantep illerine hızlı trenle ulaşım sağlamak amacıyla; Adana-İncirlik-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Hattının yapımı devam etmektedir. 

Mersin-Adana 3. ve 4. hat, Adana-İncirlik-Toprakkale, Toprakkale-Bahçe, Bahçe-Nurdağ (Fevzipaşa Varyantı), Nurdağ-Başpınar, Başpınar-Mustafayavuz(Gaziray) kesimlerinden oluşan projenin inşaat çalışmaları devam etmektedir. 

Adana-Gaziantep tren işletmeciliğinde; yolcu trenleri 200 km/sa ile yük trenleri 80-120 km/sa ile işletilecektir. Karma işletmecilik yapılacaktır. Yolcu trenleri seyahat süresi mevcutta 5 saat 23 dk’dan yapılan projeler ile 1 saat 45 dakikaya düşecektir. Osmaniye (Toprakkale) - Gaziantep arasında yapımı devam eden proje kapsamında 10 km’lik çift tüplü bir adet tünel inşa edilecek olan Fevzipaşa Varyantının tamamlanması ile (Bahçe-Nurdağı) mevcut hat 15 km (32 km’den 17 km’ye düşüyor) kısalacak, eğim % 0,27’den % 0, 16'ya inecek, yük trenlerinin seyir süresi 98 dakikadan (manevra süresi dahil) 10 dakikaya düşecek ve eğim düşürüldüğü için tren çekeri 3 kat artacaktır. 

Ayrıca yapımı devam eden Akçagöze-Başpınar projesi kapsamında da 5,2 km’lik 2 adet tünel inşa edilmesi ile mevcut hat 16 km kısalacak (27 km’den 11 km’ye düşecek), yük trenlerinin seyir süresi 45 dakikadan 10 dakikaya düşecektir.