Hatay / Pamuk Ekimi Çırçır ve Prese

Pamuk Ekimi Çırçır ve Prese Tesisleri

2016 yılı itibariyle  ilimizde 439.594 dekar alanda  pamuk ekimi yapılmış, 242.357 ton pamuk üretimi gerçekleşmiştir (TÜİK 2016).

İlimizde üretilen  pamuğun lif uzunluğu, elyafı ve diğer özellikleri açısından iplik, dokuma ve kumaş sanayiinde aranılan vasıfları taşımaktadır. Pamuğun çiğitinden arındırılarak preselenmek üzere ilimizde kurulan ve Sanayi Sicil Belgesi almış 72 adet Çırçır ve Prese Tesisi bulunmaktadır.

Ayrıca pamuğun işlenmesi ve iplik haline getirilmesi için 3 adet iplik tesisi ve çiğitten  pamuk yağı çıkartılması için  10 adet pamuk yağı üretim tesisi ve 1 adet yağ rafine tesisi vardır. Üretilen pamuğun hemen hemen tümü ilimizde bulunan Çırçır ve Prese Tesislerinde işlenmekte ve preselenmiş pamuklar gerek yurt içi iplik piyasasına gerekse ihracata gönderilmektedir. Ekilecek olan pamuğun hibrit tohumunun üretimi için kurulan 1 adet tesis mevcuttur. Üretilen pamuktan  iplik, dokuma, boyama; havlu, iç çamaşır, temizlik bezi üretimi gibi konularda üretim yapan  büyük  ölçekli tesislerimiz bulunmaktadır.