Türkiye’de Kentsel ve Kırsal Yerleşim Sistemleri Araştırması (YER-SİS) Bilgilendirme Toplantısı Osmaniye’de Gerçekleştirildi

Türkiye’deki mevcut yerleşim sistemini ve yerleşimler arası ilişkileri yeni dinamikler çerçevesinde tanımlamak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan Türkiye’de Kentsel ve Kırsal Yerleşim Sistemleri (YER-SİS)  çalışmasının sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılması amacıyla 07 Aralık 2021  Salı günü Osmaniye Valiliği Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonu’nda bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir.

Osmaniye Valisi Dr. Erdinç YILMAZ ve DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Oğuz ALİBEKİROĞLU’nun açılış konuşmalarının ardından DOĞAKA Sektörel Destekler ve Programlama Birimi Başkanı Serdar ÇINAR, YER-SİS’in ulusal sonuçları ve projenin Osmaniye ili sonuçları ile ilgili bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirmiş ve çalışma kapsamında oluşturulan karar destek sistemi yersis.gov.tr internet sitesinin tanıtımını gerçekleştirmiştir. Sunumun ardından katılımcıların soruları cevaplandırılmış ve program sona ermiştir.  
Çalışma sonuçlarının kamu yatırım programlarının önceliklendirilmesi, yerleşimler arası hizmet alma-verme ilişkilerinin ortaya çıkarılması, kırsal kalkınma politikalarının tasarımı, göçü önlemek üzere bölgesel merkezlerin belirlenmesi ve bu merkezlere yönelik politikaların geliştirilmesi gibi alanlarda kullanılması öngörülmektedir.

Çalışma kapsamında oluşturulan karar destek sistemine aşağıdaki internet adresinden ulaşılabilmektedir: https://www.yersis.gov.tr 

ÖNCEKİ HABER SONRAKİ HABER