Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı 94.Yönetim Kurulu Toplantısı İskenderun’da Düzenlendi

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 94. Yönetim Kurulu Toplantısı, Hatay Valisi Sayın Rahmi DOĞAN’ın ev sahipliğinde, Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer  Faruk COŞKUN’un başkanlığında, Osmaniye Valisi Sayın Dr. Erdinç YILMAZ, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Hayrettin GÜNGÖR, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hikmet ÇİNÇİN, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Sayın Şahin BALCIOĞLU, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Devrim Murat AKSOY, Osmaniye İl Genel Meclis Başkanı Sayın Mehmet Ali GİZLİCE, DOĞAKA Genel Sekreteri Sayın Onur YILDIZ ve ilgili Ajans personelinin katılımıyla 07 Temmuz 2020 Salı günü İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Toplantı Salonu’nda düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer Faruk COŞKUN, “Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın, Hatay ilinde yapacağımız 94. Yönetim Kurulu Toplantısı’na hoş geldiniz diyor, bu toplantının Bölgemiz adına hayırlı olmasını diliyorum. Malumlarınız olduğu üzere 10 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları doğrultusunda Ajansımız Yönetim Kurulu’nda da değişiklikler olmuştur. Buna göre, Kahramanmaraş Valisi olarak atanmam nedeniyle Ajanstaki görevime bundan sonra Kahramanmaraş Valisi olarak devam edeceğim. Ayrıca aynı karar ile Osmaniye Valisi olarak atanan Sn. Erdinç YILMAZ’a hoş geldiniz diyor, görevinde başarılar diliyorum. Diğer taraftan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki göre değişikliği nedeni ile Yönetim Kurulu Başkanı olan Sn. Şahin BALCIOĞLU’na da hoş geldiniz diyor ve görevinde başarılar diliyorum. Ajansımız faaliyetlerine 2020 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde devam etmektedir. Destek programları kapsamında, Türkiye’deki Kalkınma Ajansları arasında ilk kez “finansman desteği” programı Ajansımız tarafından ilan edilmiştir. 29 Haziran 2020 tarihinde ilan edilen program ile Antakya Mobilya İhtisas Küçük Sanayi Sitesi’nde yer alan firmalara, kar payı gideri olmaksınız 36 ay vadeli kredi imkanı sağlanacaktır. Pilot uygulama olarak ilan edilen bu programın ardından benzer programlar Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimizde diğer sektörlere yönelik olarak yaygınlaştırılacaktır. Diğer taraftan, Eylül ayında ilan edilmesi planlanan 2020 yılının diğer destek programlarına yönelik tasarımlar da bugünkü toplantıda ele alınacaktır.  Ajansımızın destek mekanizmaları arasında yer alan Güdümlü Proje Desteği kapsamındaki Kahramanmaraş Metal Mutfak Eşya Test Analiz ve Ar-ge Merkezi, Hatay Kireçlik Yarma Sistemi Ortak Kullanım Tesisi, İskenderun Teknik Üniversitesi Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi ve Osmaniye Denetimli Serbestlik Hizmetleri Sürekli Eğitim Merkezi projeleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayına aşamasındadır. Kahramanmaraş Çağlayancerit Ceviz İşleme ve Paketleme Tesisi Projesi’nde ise başvuru süreci devam etmektedir.  Ayrıca 2020 Yılı Teknik Destek Programı ve 2020 Yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında başvuruların alınmasına devam edilmektedir.” dedi.

Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer Faruk COŞKUN sözlerinin devamında, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimize yönelik, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında ise Hatay ilimize yönelik proje önerileri Bakanlığa iletilmiştir. Bunların yanı sıra diğer ulusal ve uluslararası fonlardan bölgemize kaynak sağlamaya yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bu amaçla Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin 1, Afşin Ticaret ve Sanayi Odası’nın 1 olmak üzere toplam 4 projeye yazım aşamasında destek sağlanmış ve bu projelere ortak olunmuştur. Ayrıca Ajansımız tarafından Horizon 2020 programına başvuru yapılmıştır. Program ve proje bazlı bu faaliyetlerin yanı sıra araştırma-inceleme çalışmalarına da devam edilmektedir. COVID salgınının ekonomik ve sosyal etkileri ile ilgili rapor çalışması tamamlanmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen veriler hem Ajansımızın hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sürecin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla yürüteceği faaliyetlere dayanak teşkil edecektir. Bunların dışında 2020 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde proje izleme ve değerlendirme faaliyetleri ile yatırım destek ve tanıtım faaliyetlerine devam edilmektedir. Ayrıca 2021 Yılı Çalışma Programı hazırlıklarına başlanılmıştır. 2021 yılında uygulanacak destek programları ve yürütülecek faaliyetlerin yer alacağı çalışma programı, ilgili paydaşlarla işbirliği içerisinde katılımcı bir anlayış ile hazırlanmaktadır.   Gündem maddelerine geçmeden önce tüm Yönetim Kurulu üyelerimize tekrar hoş geldiniz diyor, ev sahipliğinden dolayı Hatay Valisi Sn. Rahmi DOĞAN’a teşekkür ediyor, toplantının bölgemize hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından, DOĞAKA 94.Yönetim Kurulu Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından toplantı sona erdi.

ÖNCEKİ HABER SONRAKİ HABER