DOĞAKA | T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı | www.dogaka.gov.tr
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı facebook | DOĞAKA | T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı twitter | DOĞAKA | T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı
İçerik Arama
Türkçe English Arabic Hızlı Menü
MENÜ
» Güncel Haberler
» Güncel Duyurular
» İhale ve Hizmet Duyuruları
» Basında DOĞAKA
» Etkinlik Takvimi
  Güncel Haberler
DOĞAKA 91.Yönetim Kurulu Toplantısı Osmaniye İlinde Düzenlendi
04 Aralık 2019 Çarşamba Yazıyı Küçült Yazıyı Büyült
DOĞAKA 91.Yönetim Kurulu Toplantısı Osmaniye İlinde Düzenlendi
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 91. Yönetim Kurulu Toplantısı, Osmaniye Valisi Sayın Ömer Faruk COŞKUN ev sahipliğinde, Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Vahdettin ÖZKAN’ın başkanlığında, Hatay Valisi Sayın Rahmi DOĞAN, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç.Dr. Lütfü SAVAŞ, Osmaniye Belediye Başkanı Sayın Kadir KARA, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hikmet ÇİNÇİN, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Serdar ZABUN, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Devrim Murat AKSOY, Osmaniye İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Mehmet Ali GİZLİCE, DOĞAKA Genel Sekreteri Sayın Onur YILDIZ ve ilgili Ajans personelinin katılımıyla 04 Aralık 2019 Çarşamba günü Osmaniye Polis Evi Toplantı Salonu’nda düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Vahdettin ÖZKAN, “Ajansımız faaliyetlerine 2019 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde devam etmektedir. Ajansımız tarafından bölgemizin turizm altyapısının geliştirilmesine yönelik ilan edilen destek programı kapsamında değerlendirme çalışmalarında son aşamaya gelinmiştir. 26 Ağustos 2019 tarihinde 20 Milyon TL destek bütçesi ile ilan programa Kahramanmaraş ilinden 18, Hatay ilinden 19 ve Osmaniye ilinden 8 olmak üzere toplam 45 adet proje başvurusu alınmıştır. Alınan başvuruların toplam proje değeri 102 Milyon 141 Bin TL olup Ajansımızdan talep edilen destek miktarı 64 Milyon 887 Bin TL olmuştur. Yapılan değerlendirme çalışmalarının Yönetim Kurulu tarafından uygun bulunması halinde başarılı projelerin gün içerisinde açıklanması planlanmaktadır. Ajansımızın destek mekanizmaları arasında yer alan Güdümlü Proje Desteği kapsamındaki Kahramanmaraş Metal Mutfak Eşya Test Analiz ve Ar-ge Merkezi Projesi ve Osmaniye Denetimli Serbestlik Hizmetleri Sürekli Eğitim Merkezi Projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayına sunulmuştur. Başvurusu tamamlanan Hatay Kireçlik Yarma Sistemi Ortak Kullanım Tesisi ve İskenderun Teknik Üniversitesi Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi projelerinde Genel Sekreterlik tarafından yapılan değerlendirme çalışmaları tamamlanmıştır. Değerlendirme sonuçlarının Yönetim Kurulu tarafından uygun bulunması halinde proje teklifleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayına sunulacaktır.  Ayrıca 2019 Yılı Teknik Destek Programı ve 2019 Yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında başvuruların alınmasına devam edilmektedir” diye konuştu.

Sözlerinin devamında; “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Sosyal Destek Programı (SODES) ile ilgili olarak ise 2019 yılı uygulama usul ve esasları çerçevesinde Kalkınma Ajansları yetkilendirilmiştir. Ajansımız tarafından ilgili kurum ve kuruluşlarla yapılan çalışmalar sonucunda proje teklifleri alınmış ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayına sunulmuştur. Başarılı projelerin Aralık ayı içerisinde Ajansımıza iletilmesi beklenmektedir. Bunların yanı sıra diğer ulusal ve uluslararası fonlardan bölgemize kaynak sağlamaya yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Dünya Bankası işbirliği içerisinde hazırlanan ve Avrupa Birliğine sunulan 42 Milyon Euro tutarındaki proje başvurusu uygun bulunmuştur. Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimizle ile birlikte 10 ilde uygulanacak olan projenin uygulama detayları Dünya Bankası, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ajansımız ilgili personelleri tarafından hazırlanmaktadır. Bölgemizdeki sektörlerin ve firmaların tanıtımına yönelik çalıştay, konferans ve fuar gibi organizasyonlara destek sağlayan Ajansımız, bu kapsamda Kadın Girişim Kooperatifleri Çalıştayı, Sürdürülebilir Kalkınmada Kadın Girişimciliği Çalıştayı ve Hatay Gastronomi Çalıştayı’na destek vermiştir. Ayrıca, Carpet Expo 2019 İstanbul Halı ve Kilim Fuarı’na firmalarımızın katılımı sağlanmıştır. Organizasyon çalışmalarına Gaziantep’te yapılacak olan GAPSHOES Ayakkabı Fuarı ve Coğrafi İşaretler Çalıştayı ile devam edilecektir. Mesleki eğitimin geliştirilmesi amacıyla çeşitli düzeylerde çalışmalar yürütmekte olan Ajansımız, 2019 yılı başında ilan ederek başarılı projeleri uygulama aşamasına aldığı destek programının yanı sıra Yatırım Destek Ofisleri koordinasyonunda sanayici-mezun ve usta-çırak buluşmaları, tasarım eğitimleri, fuar katılımları ve fabrikalara teknik geziler düzenlemektedir. Mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik çalışmalara çok yönlü olarak önümüzdeki dönemde de devam edilecektir. Diğer taraftan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Yerleşim Merkezlerinin Kademelenmesi çalışması kapsamında Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye illerindeki saha çalışması tamamlanmıştır. Yaklaşık 2 ay süren çalışmalar kapsamında 1.101 muhtar ile görüşme gerçekleştirilmiştir” dedi.

Açılış konuşmasının ardından, DOĞAKA 91.Yönetim Kurulu Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesi ile sona erdi.

DOĞAKA 91.Yönetim Kurulu Toplantısı Osmaniye İlinde Düzenlendi
DOĞAKA 91.Yönetim Kurulu Toplantısı Osmaniye İlinde Düzenlendi
DOĞAKA 91.Yönetim Kurulu Toplantısı Osmaniye İlinde Düzenlendi
Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezinde 30. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı GAPSHOES, 11 Aralık 2019 tarihinde Ortadoğu Fuar Merkezinde kapılarını ziyaretçilere açtı.
Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezinde 30. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı GAPSHOES, 11 Aralık 2019 tarihinde Ortadoğu Fuar Merkezinde kapılarını ziyaretçilere açtı.
11 Aralık 2019 Çarşamba
Gaziantep Valisi Davut Gül, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, pek çok kamu kurumu, meslek kuruluşu ve STK temsilcisinin katılımıyla açılışı yapılan GAPSHOES, 14 Aralık 2019 tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor olacak.
Kahramanmaraş’ta Geleceğim Mesleğim Programları Kapsamında Sanayici-Mezun Buluşmaları Hayata Geçiyor
Kahramanmaraş’ta Geleceğim Mesleğim Programları Kapsamında Sanayici-Mezun Buluşmaları Hayata Geçiyor
10 Aralık 2019 Salı
Türk sanayisinin rekabet edebilirliğinin ve verimliliğinin yükseltilmesi, yüksek katma değerli ve ileri teknolojili ürünlerin üretilmesi, nitelikli işgücüne sahip bir sanayi yapısına dönüşümün sağlanması amacı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2019 yılı “Geleceğim Mesleğim” teması kapsamında Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Kahramanmaraş İl Milli eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle mesleki eğitim faaliyetleri devam etmektedir.
İmalat Sanayinde Seçilmiş 8 Alt Sektöre Ait Kaynak Verimliliği Rehberleri Yayınlandı.
İmalat Sanayinde Seçilmiş 8 Alt Sektöre Ait Kaynak Verimliliği Rehberleri Yayınlandı.
05 Aralık 2019 Perşembe
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü tarafından yürütülen, “İmalat Sanayii Alt Sektörlerinde Sektörel Kaynak Verimliliği Rehberlerinin Hazırlanması” projesi kapsamında 8 adet kaynak verimliliği rehberi hazırlanmıştır.
Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Teknik Destek Sözleşmesi imzalandı.
Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Teknik Destek Sözleşmesi imzalandı.
05 Aralık 2019 Perşembe
2019 Yılı Teknik Destek Programı Eylül-Ekim Döneminde başarılı bulunan Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne ait “Zeytin Üretim ve Tekn. Arttırmaya Yönelik İnovasyonların ve İşbirliğinin Güçlendirilmesi İçin Erasmus+ KA104 Proje Hazırlanması” adlı teknik destek projesi sözleşmesi, Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Vekil Müdürü Sabahittin ABAY ile DOĞAKA Genel Sekreteri Sayın Onur YILDIZ arasında 02.12.2019 tarihinde imzalanmıştır.
Osmaniye İli Teknik Destek Proje Sözleşmeleri imzalandı.
Osmaniye İli Teknik Destek Proje Sözleşmeleri imzalandı.
05 Aralık 2019 Perşembe
2019 Yılı Teknik Destek Programı Eylül-Ekim Döneminde Osmaniye ilinde başarılı bulunan teknik destek proje sözleşmeleri Kurum yetkili amirleri ile DOĞAKA Genel Sekreteri Sayın Onur YILDIZ arasında 03.12.2019 tarihinde imzalanmıştır.
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı T.C. Hatay Valiliği T.C. Kahramanmaraş Valiliği T.C. Osmaniye Valiliği T.C. Hatay Büyükşehir Belediyesi T.C. Kahramanmaras Büyükşehir Belediyesi T.C. Osmaniye Belediyesi T.C. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası T.C. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Osmaniye Ticaret Odası T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı - Invest in Turkey Avrupa İşletmeler Ağı Akdeniz
Sayfanın tüm hakları kurumumuza aittir. 2013 © T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı