DOĞAKA | T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı | www.dogaka.gov.tr
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı facebook | DOĞAKA | T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı twitter | DOĞAKA | T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı
İçerik Arama
Türkçe English Arabic Hızlı Menü
MENÜ
» Güncel Haberler
» Güncel Duyurular
» İhale ve Hizmet Duyuruları
» Basında DOĞAKA
» Etkinlik Takvimi
  Güncel Haberler
Kahramanmaraş Fizibilite Desteği Sözleşmeleri İmzalanıyor
15 Mart 2019 Cuma Yazıyı Küçült Yazıyı Büyült
Kahramanmaraş Fizibilite Desteği Sözleşmeleri İmzalanıyor
Ajansımız tarafından 2018 yılında ilan edilen Fizibilite Desteği Programı kapsamında başarılı bulunan projelerin sözleşmeleri Ajansımız Genel Sekreteri Onur YILDIZ tarafından Kahramanmaraş ilinde imzalanmaya başlandı.

Yürütücülüğünü “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi”nin yaptığı “Kahramanmaraş Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi Fizibilitesi” isimli proje destek sözleşmesi kapsamında Kahramanmaraş'ta kurulması planlanan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ile şehrin ekonomik, sosyal kalkınmasına destek olunması ve ilin rekabet gücünün artırılması, yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Proje ile Kahramanmaraş il sınırları içerisinde güneş enerjisi yatırımlarına elverişli olan Elbistan ilçesinin, güneş enerjisine dayalı elektrik üretim yatırımlarını cazip hale getirmek amacıyla Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi (EİEB) kurulması amaçlanmaktadır. Büyükşehir Belediyesinin yürütücüsü olduğu “Suriyeliler Mesleki Eğitim, Rehabilitasyon Ve Sosyal Uyum Merkezi Fizibilite Raporu” isimli bir diğer proje kapsamında ise Kahramanmaraş'ta yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli sayıları, yaş grupları, cinsiyetleri, sağlık durumları, kronik, bulaşıcı hastalıkları ve çeşitleri, fiziksel, ruhsal sağlık durumları, aldıkları fizik tedavi, psikolojik yardım, danışmanlık, sosyal destekler ve eğitim durumları, geçmiş mesleki-iş deneyimleri, aldıkları mesleki eğitimler ve mevcut iş durumu gibi bilgiler araştırılarak raporlaştırılacaktır. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin eğitim durumları, mesleki eğitimleri, geçmiş eğitim-iş-kariyerleri ile mevcut durumlarının analizi, yabancı ve Türkçe dil bilgisi düzeyleri araştırılması, Suriyeliler Mesleki eğitim, Rehabilitasyon ve Sosyal Uyum Merkezi kurulması vb konular da projenin beklenen diğer sonuçlarıdır. 

“Orman Ve Su İşleri Bakanlığı 15.Bölge Müdürlüğü Kahramanmaraş Şube Müdürlüğü”nün yürüteceği “Yavşan Yaylası Tabiat Parkı Fizibilitesi” isimli diğer proje destek sözleşmesi kapsamında ise Kahramanmaraş’ın önemli turizm destinasyonlarından biri olan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı’nın alternatif turizme kazandırılması amaçlamaktadır. Yavşan Yaylası Tabiat Parkında konaklama alanının oluşturulması, piknik ve rekreasyon alanlarının yapılması projeden beklenen en somut sonuçtur. 

Proje sahibi “Kahramanmaraş İl Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü” olan “Mersin Balığının Kahramanmaraş İlinde Yetiştirilmesi Ve Siyah Havyar Elde Edilmesi” isimli proje ile üretilecek olan mersin balığı siyah havyarının özelde Kahramanmaraş balık yetiştiriciliğine ve genelde ise Ülkemiz balıkçılığına katkı sunması beklenmektedir. HACCP ve AB kriterlerine uygun mersin balığı yetiştirme tesisi ve işleme tesisi ve burada üretilen dünyaca ünlü siyah havyar üretimi ve dünya sofralarında kaliteli ve hijyenik havyar tüketimi sağlanması projenin beklenen sonuçları arasındadır.

“Kahramanmaraş Ticaret Borsası”nın yürütücüsü olduğu “Sera OSB” isimli proje ile; Kahramanmaraş'ta modern seracılık faaliyetlerinin gelişmesi, seracılıkta yeni ve ekonomik açıdan katma değeri olan ürünlerin üretilmesi, üretilen ürünlerin iç ve dış piyasaya pazarlanması, yurt dışı pazarlaması ile şehrin ihracat oranlarına pozitif katkı sağlanması, yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması ile çevre kirliliğinin önlenmesi, kurulacak olan seralarda yeni işgücü ve istihdam imkanlarının oluşturulması amaçlanmaktadır. Yine Borsanın yürütücüsü olduğu “Maraş Biber Ve Ceviz Borsa Tesisi Fizibilitesi” isimli projenin amaçları Maraş Biberinin ve Cevizinin Marka Kimlik gücünün arttırılması, Bölgede bulunan biber üreticilerinin ve ceviz üreticilerinin sayısının ve kapasitesinin geliştirilmesi, Maraş Biberinin ve cevizin fiyat politikalarının kalite ile bağlantısının sağlanması ve Maraş Biberinin ve Cevizin rekabet gücünün arttırılmasıdır.  

“Kahramanmaraş Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanlığı”nın başvuru sahibi olduğu “Tasarım Merkezi Fizibilitesi” isimli proje ile Kahramanmaraş’ta bir Tasarım Merkezi kurulması planlanmaktadır. Bu merkez kumaş tasarım ve stil araştırmasında uzmanlaşmış bir Tasarım Merkezi statüsünde olacaktır. Kumaş denim, non-denim, gömleklik ve örgü kumaş sektörüne yönelik fikirler, ilhamlar, çözümler; pazara bu merkez aracılığı ile sunulacaktır. Tekstilde öncü şehir olan Kahramanmaraş ilinde kurulacak olan  Tasarım Merkezi ile sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli tasarımcıların yetiştirilmesi, tasarım kabiliyetinin geliştirilmesi, tasarımla katma değeri yüksek ürün üretimi gerçekleştirmesi böylece hem bölgenin hem de ülkenin tekstilden sağlayacağı gelirlerin artırılması amaçlanmaktadır.
Kahramanmaraş Fizibilite Desteği Sözleşmeleri İmzalanıyor
Kahramanmaraş Fizibilite Desteği Sözleşmeleri İmzalanıyor
Kahramanmaraş Fizibilite Desteği Sözleşmeleri İmzalanıyor
Kahramanmaraş Fizibilite Desteği Sözleşmeleri İmzalanıyor
DOĞAKA’dan Eğitim ve Öğretim Sektöründe Kurumlararası İşbirliğine Tam Destek
DOĞAKA’dan Eğitim ve Öğretim Sektöründe Kurumlararası İşbirliğine Tam Destek
18 Mart 2019 Pazartesi
Ajansımız, Şanlıurfa Karaköprü Özel Zehra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü’nün resmi talebi üzerine, okulun öğrencilerine bölgemizin tanıtımının gerçekleştirilmesi ve öğrencilere okuma alışkanlığının kazandırılması amacıyla kurumsal yayınlarımızı öğrencilerin istifadelerine sunmuştur.
DOĞAKA Tarafından  Desteklenen “Rhosus Antik Kent” Projesinin Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi
DOĞAKA Tarafından Desteklenen “Rhosus Antik Kent” Projesinin Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi
18 Mart 2019 Pazartesi
2018 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı Kapsamında desteklenen, Arsuz Kaymakamlığı tarafından yürütülen projenin detaylarının konuşulduğu toplantı Arsuz Kaymakamı Musa SARI’nın himayelerinde gerçekleştirilmiştir.
Teknik Yardım Masaları Kuruldu
Teknik Yardım Masaları Kuruldu
15 Mart 2019 Cuma
2019 Yılı Mali Destek Programları kapsamında proje hazırlığı için teknik yardım masaları kuruldu.
DOĞAKA Ev Sahipliğinde 2019 Yılı AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı Ön Hazırlık Toplantısı Düzenlendi
DOĞAKA Ev Sahipliğinde 2019 Yılı AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı Ön Hazırlık Toplantısı Düzenlendi
14 Mart 2019 Perşembe
Ajansımız fuar katılım desteği ile 03-06 Nisan 2019 tarihlerinde, İstanbul CNR EXPO Uluslararası Fuar Alanı’nda katılım sağlanması AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı (AYMOD 2019) hazırlıkları kapsamında, 13 Mart 2019 Çarşamba günü sektörü temsilen katılım sağlayacak üretici firmalarımızın katılımları ile fuar katılımı ön hazırlık toplantısı düzenlendi.
Fizibilite Desteği Sözleşmeleri İmzalanıyor
Fizibilite Desteği Sözleşmeleri İmzalanıyor
14 Mart 2019 Perşembe
Ajansımız tarafından 2018 yılında ilan edilen Fizibilite Desteği Programı kapsamında başarılı bulunan projelerin sözleşmeleri imzalanmaya başlandı.
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı T.C. Hatay Valiliği T.C. Kahramanmaraş Valiliği T.C. Osmaniye Valiliği T.C. Hatay Büyükşehir Belediyesi T.C. Kahramanmaras Büyükşehir Belediyesi T.C. Osmaniye Belediyesi T.C. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası T.C. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Osmaniye Ticaret Odası T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı - Invest in Turkey Eurada Avrupa İşletmeler Ağı Akdeniz WAIPA
Sayfanın tüm hakları kurumumuza aittir. 2013 © T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı