DOĞAKA | T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı | www.dogaka.gov.tr
facebook | DOĞAKA | T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı twitter | DOĞAKA | T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı
İçerik Arama
Türkçe English Arabic Hızlı Menü
MENÜ
» Güncel Haberler
» Güncel Duyurular
» İhale ve Hizmet Duyuruları
» Basında DOĞAKA
» Etkinlik Takvimi
  Güncel Haberler
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
22 Kasım 2013 Cuma Yazıyı Küçült Yazıyı Büyült
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
21-23 KASIM 2013 tarihlerinde yapılması planlanan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Tekstil Zirvesi başladı.

Zirve kapsamında sektör her yönüyle değerlendirilecek, sektöre yön veren firma sahipleri, yöneticiler ve kamu temsilcileri tarafından pazarlama, üretim, teknoloji, insan kaynakları ve enerji konularında panel ve sunumlar düzenlenecektir. Tekstil Teknolojilerinin geldiği son nokta, akademik çalışmaların sektördeki yansımaları Türkiye’den ve Dünya’dan katılan akademisyenler tarafından değerlendirilecektir. Zirve kapsamında düzenlenecek Ar-Ge Proje Pazarı ile akademisyenler tarafından gerçekleştirilen ticarileşmeyi bekleyen projeler sergilenecektir.

DOĞAKA Genel Sekreter V. Onur Yıldız, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Karaaslan’ın günün anlam ve önemine istinaden yaptıkları konuşmalar sonrasında bir konuşma yapan Vali Şükrü Kocatepe, tekstil sektörünün dünya ekonomisindeki lokomotif sektörlerden birisi olduğunu ve Kahramanmaraş’ında tekstil sektöründeki lokomotif illerden biri olduğunu ifade etti.

KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, Kahramanmaraş sanayicisinin teşvikleri doğru kullanmasının ardından tarımdan çırçır fabrikalarına, çırçırdan dev tekstil fabrikalarına doğru dikey bir büyüme sağlandığını kaydetti. Türkiye'de 1980 yılından bu yana yapılan tekstil yatırımlarının yaklaşık yüzde 12'sini Kahramanmaraş'ın gerçekleştirdiğine dikkati çeken KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük şöyle konuştu:

"Kahramanmaraş, özellikle Gümrük Birliği ile artan yatırımlar sayesinde, iplik sektöründe Türkiye üretiminin yüzde 35'ini, dokuma kumaş üretiminin yüzde 10'unu karşılar hale gelmiştir. Türkiye, tekstilde, Ar-Ge ve inovasyonu, enerji verimliliğini sağlamak, Moda ve tasarım yönünü geliştirmek, hazır giyimde modern yatırımlarla İtalya'nın yerini almak zorundadır. Bunu gerçekleştirebilirsek uzun yıllar boyunca sektörün katma değeri artarak ve ihracatta, istihdamda lokomotif olmaya devam edecektir."

Açılış programı yapılan konuşmalara müteakip Prof. Dr. Ayşe Okur’un moderatörlüğünde KİPAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle ve  Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (ATHİB) Zeki Kıvanç’ın katılımıyla gerçekleştirilen “Tekstile Yön Verenler” isimli panel ile devam etti. Panel sonrası katılımcılar Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi sergi salonunda düzenlenen Proje Pazarı Sergisini ziyaret ettiler.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen zirvenin açılışında yaptığı konuşmada İTHİB Başkanı İsmail Gülle tekstil sektörüne ilişkin bilgiler verdi.

"Bir musibet bin nasihatten iyidir" sözünü hatırlatan Gülle, 2005 ve 2009 yaşanan krizlere ilişkin olarak şunları kaydetti:

"Türkiye iyi ki 2009 krizini yaşamış. Çünkü Türkiye'de istihdamın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkarmıştır. 2005'te Türk insanı olarak, krizi iyi yönettik. Krizlerden çok etkilenmedik ve krizlerden büyüyerek çıktık. Kriz sonrasında ihracat artışları hep iki mislidir. 2009 krizinden de Türkiye hızlı çıktı. Krizler ülkelerin gerçek ülkelerin durumu ortaya çıkardı. Kriz, ABD'nin gerçek resmini de ortaya çıkardı. Kriz, Avrupa Birliği'nin gerçek resmini ortaya çıkardı ve ne kadar boyalı makyajlı yüzle yaşadıklarını gösterdi."

Gülle, Avrupa ülkelerindeki firmaların bir dönemin en büyük üreticiler olduğunu ancak bu işi bırakırken, teknolojiyi bırakmadıklarını belirtti.

Avrupa ülkelerindeki tekstil firmalarının işin teknolojisini üreterek yoluna devam ettiğini aktaran Gülle, "Akıllı bir şey yaptılar, tekstilde üretimden çıkarken teknolojiyi ellerinde tuttular. Hep yönettiler hala da yönetmeye devam ediyorlar. Tekstilden çıktı dediğimiz ülkeler Çin'den sonra büyük ihracata sahipler" dedi.

"Türkiye'de işsizlik oranımız Avrupa ülkelerinden çok daha iyi"

Tekstil sektörü için "Bu iş görevini tamamlamıştır, bırakılmalıdır" diyenlerin olduğunu anımsatan Gülle, daha sonra "Tekstil gelişmekte olan ülkelerin sektörüdür" denilmeye başlandığını anlattı.

Tekstilin çok iyi yönetilmesi gereken bir sektör olduğunu vurgulayan Gülle, "Kriz döneminde tekstilin ne kadar önemli olduğu, işsizlik yüzde 28'lere çıktığında Türkiye’de görüldü. Ondan sonra Avrupa'da görüldü. Türkiye'de işsizlik oranımız Avrupa ülkelerinden çok daha iyi. Avrupa ülkelerinin işsizlik rakamları facia, hepimizin imrendiği gelişmiş olarak baktığı İspanya'da her 4 kişiden biri işsiz. Onun için üretim en önemli değerdir" şeklinde konuştu.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde yapılan birinci gün programında beş adet panel düzenlenmiş olup oturumlar sonunda Kahramanmaraş’ta üretilen kumaşlardan yapılan denim Show gala yemeğinde katılımcılara sunulmuştur.

Üç gün sürecek zirve kapsamında sektöre yön veren firma sahipleri, yöneticiler ve kamu temsilcileri tarafından pazarlama, üretim, teknoloji, insan kaynakları ve enerji konularında panel ve sunumlar gerçekleştirilecek. Tekstil teknolojilerinin geldiği son nokta ve akademik çalışmaların sektördeki yansımaları, Türkiye'nin yanı sıra bazı ülkelerden katılan akademisyenler tarafından değerlendirilecek. 

Zirveyle ilgili detaylı bilgilere http://tekstilzirvesi.com adresinden ulaşılabilir.
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
DOĞAKA Koordinasyonunda YÖREX 2017 Yöresel Ürünler Fuarı’nda Bölgemiz Yöresel Ürünleri ile Çıkarma Yaptı
DOĞAKA Koordinasyonunda YÖREX 2017 Yöresel Ürünler Fuarı’nda Bölgemiz Yöresel Ürünleri ile Çıkarma Yaptı
18 Eylül 2017 Pazartesi
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye Kültür ve Turizm İl Müdürlükleri ve bölgemiz TSO ları işbirliği ve koordinasyonunda; YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’na katılarak Doğu Akdeniz Bölgesi’nin marka değeri olan yöresel ürünlerini tanıttı.
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün Gönüllü Genç Sağlık Liderleri ekibine yönelik olarak Proje Hazırlama (PCM) Eğitimi düzenlendi
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün Gönüllü Genç Sağlık Liderleri ekibine yönelik olarak Proje Hazırlama (PCM) Eğitimi düzenlendi
13 Eylül 2017 Çarşamba
12.09.2017 tarihinde Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Toplantı Salonunda, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün Gönüllü Genç Sağlık Liderleri ekibine yönelik proje hazırlama eğitimi düzenlendi. Gün boyu süren eğitim DOĞAKA adına Program Yönetim Birimi uzmanı İbrahim YAŞAR tarafından verildi.
DOĞAKA Koordinasyonu, Bölgemiz Ticaret ve Sanayi Odaları ile İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri İşbirliğinde “YÖREX 2017 Yöresel Ürünler Fuarı”na Çıkarma Yapıldı.
DOĞAKA Koordinasyonu, Bölgemiz Ticaret ve Sanayi Odaları ile İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri İşbirliğinde “YÖREX 2017 Yöresel Ürünler Fuarı”na Çıkarma Yapıldı.
13 Eylül 2017 Çarşamba
'Sizin oraların nesi meşhur?' sloganıyla bu yıl 8'ncisi düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, Antalya Expo Center Uluslararası Fuar Merkezi'nde, toplamda 20 üretici firma ve yöresel el sanatçısının değerli katılımlarıyla düzenlenen YÖREX 2017 Yöresel Ürünler Fuarı, kapılarını yöresel ve coğrafi işaretli ürün üreticilerine kapılarını açtı.
Türkiye 12. Tarla Bitkileri Kongresi Kahramanmaraş’ta Başladı.
Türkiye 12. Tarla Bitkileri Kongresi Kahramanmaraş’ta Başladı.
12 Eylül 2017 Salı
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Tarla Bitkileri Bilimi Derneği tarafından, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Dulkadiroğlu Belediyesi, Türkoğlu Belediyesi, Kahramanmaraş Ticaret Borsası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ajansımız desteği ile 12-15 Eylül 2017 tarihleri arasında Kahramanmaraş'ta düzenlenecek Türkiye 12. Tarla Bitkileri Kongresi, açılış oturumu ile başladı.
DOĞAKA 78. Yönetim Kurulu Toplantısı Osmaniye İlinde Düzenlendi
DOĞAKA 78. Yönetim Kurulu Toplantısı Osmaniye İlinde Düzenlendi
12 Eylül 2017 Salı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 78. Yönetim Kurulu Toplantısı, Osmaniye Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer Faruk COŞKUN’un başkanlığı ve ev sahipliğinde, Hatay Valisi Sayın Erdal ATA, Kahramanmaraş Valisi Sayın Vahdettin ÖZKAN, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ, Osmaniye Belediye Başkanı Sayın Kadir KARA, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hikmet ÇİNÇİN, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Murat TEKE, Osmaniye İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Av. Mehmet ALTUN, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ve ilgili Ajans personelinin katılımıyla Osmaniye Valiliği Toplantı Salonu’nda 12 Eylül 2017 Salı günü düzenlendi.
T.C. Kalkınma Bakanlığı T.C. Hatay Valiliği T.C. Kahramanmaraş Valiliği T.C. Osmaniye Valiliği T.C. Hatay Büyükşehir Belediyesi T.C. Kahramanmaras Büyükşehir Belediyesi T.C. Osmaniye Belediyesi T.C. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası T.C. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Osmaniye Ticaret Odası T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı - Invest in Turkey Eurada Avrupa İşletmeler Ağı Akdeniz WAIPA
Sayfanın tüm hakları kurumumuza aittir. 2013 © T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı