DOĞAKA | T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı | www.dogaka.gov.tr
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı facebook | DOĞAKA | T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı twitter | DOĞAKA | T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı
İçerik Arama
Türkçe English Arabic Hızlı Menü
MENÜ
» Güncel Haberler
» Güncel Duyurular
» İhale ve Hizmet Duyuruları
» Basında DOĞAKA
» Etkinlik Takvimi
  Güncel Haberler
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
22 Kasım 2013 Cuma Yazıyı Küçült Yazıyı Büyült
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
21-23 KASIM 2013 tarihlerinde yapılması planlanan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Tekstil Zirvesi başladı.

Zirve kapsamında sektör her yönüyle değerlendirilecek, sektöre yön veren firma sahipleri, yöneticiler ve kamu temsilcileri tarafından pazarlama, üretim, teknoloji, insan kaynakları ve enerji konularında panel ve sunumlar düzenlenecektir. Tekstil Teknolojilerinin geldiği son nokta, akademik çalışmaların sektördeki yansımaları Türkiye’den ve Dünya’dan katılan akademisyenler tarafından değerlendirilecektir. Zirve kapsamında düzenlenecek Ar-Ge Proje Pazarı ile akademisyenler tarafından gerçekleştirilen ticarileşmeyi bekleyen projeler sergilenecektir.

DOĞAKA Genel Sekreter V. Onur Yıldız, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Karaaslan’ın günün anlam ve önemine istinaden yaptıkları konuşmalar sonrasında bir konuşma yapan Vali Şükrü Kocatepe, tekstil sektörünün dünya ekonomisindeki lokomotif sektörlerden birisi olduğunu ve Kahramanmaraş’ında tekstil sektöründeki lokomotif illerden biri olduğunu ifade etti.

KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, Kahramanmaraş sanayicisinin teşvikleri doğru kullanmasının ardından tarımdan çırçır fabrikalarına, çırçırdan dev tekstil fabrikalarına doğru dikey bir büyüme sağlandığını kaydetti. Türkiye'de 1980 yılından bu yana yapılan tekstil yatırımlarının yaklaşık yüzde 12'sini Kahramanmaraş'ın gerçekleştirdiğine dikkati çeken KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük şöyle konuştu:

"Kahramanmaraş, özellikle Gümrük Birliği ile artan yatırımlar sayesinde, iplik sektöründe Türkiye üretiminin yüzde 35'ini, dokuma kumaş üretiminin yüzde 10'unu karşılar hale gelmiştir. Türkiye, tekstilde, Ar-Ge ve inovasyonu, enerji verimliliğini sağlamak, Moda ve tasarım yönünü geliştirmek, hazır giyimde modern yatırımlarla İtalya'nın yerini almak zorundadır. Bunu gerçekleştirebilirsek uzun yıllar boyunca sektörün katma değeri artarak ve ihracatta, istihdamda lokomotif olmaya devam edecektir."

Açılış programı yapılan konuşmalara müteakip Prof. Dr. Ayşe Okur’un moderatörlüğünde KİPAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle ve  Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (ATHİB) Zeki Kıvanç’ın katılımıyla gerçekleştirilen “Tekstile Yön Verenler” isimli panel ile devam etti. Panel sonrası katılımcılar Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi sergi salonunda düzenlenen Proje Pazarı Sergisini ziyaret ettiler.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen zirvenin açılışında yaptığı konuşmada İTHİB Başkanı İsmail Gülle tekstil sektörüne ilişkin bilgiler verdi.

"Bir musibet bin nasihatten iyidir" sözünü hatırlatan Gülle, 2005 ve 2009 yaşanan krizlere ilişkin olarak şunları kaydetti:

"Türkiye iyi ki 2009 krizini yaşamış. Çünkü Türkiye'de istihdamın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkarmıştır. 2005'te Türk insanı olarak, krizi iyi yönettik. Krizlerden çok etkilenmedik ve krizlerden büyüyerek çıktık. Kriz sonrasında ihracat artışları hep iki mislidir. 2009 krizinden de Türkiye hızlı çıktı. Krizler ülkelerin gerçek ülkelerin durumu ortaya çıkardı. Kriz, ABD'nin gerçek resmini de ortaya çıkardı. Kriz, Avrupa Birliği'nin gerçek resmini ortaya çıkardı ve ne kadar boyalı makyajlı yüzle yaşadıklarını gösterdi."

Gülle, Avrupa ülkelerindeki firmaların bir dönemin en büyük üreticiler olduğunu ancak bu işi bırakırken, teknolojiyi bırakmadıklarını belirtti.

Avrupa ülkelerindeki tekstil firmalarının işin teknolojisini üreterek yoluna devam ettiğini aktaran Gülle, "Akıllı bir şey yaptılar, tekstilde üretimden çıkarken teknolojiyi ellerinde tuttular. Hep yönettiler hala da yönetmeye devam ediyorlar. Tekstilden çıktı dediğimiz ülkeler Çin'den sonra büyük ihracata sahipler" dedi.

"Türkiye'de işsizlik oranımız Avrupa ülkelerinden çok daha iyi"

Tekstil sektörü için "Bu iş görevini tamamlamıştır, bırakılmalıdır" diyenlerin olduğunu anımsatan Gülle, daha sonra "Tekstil gelişmekte olan ülkelerin sektörüdür" denilmeye başlandığını anlattı.

Tekstilin çok iyi yönetilmesi gereken bir sektör olduğunu vurgulayan Gülle, "Kriz döneminde tekstilin ne kadar önemli olduğu, işsizlik yüzde 28'lere çıktığında Türkiye’de görüldü. Ondan sonra Avrupa'da görüldü. Türkiye'de işsizlik oranımız Avrupa ülkelerinden çok daha iyi. Avrupa ülkelerinin işsizlik rakamları facia, hepimizin imrendiği gelişmiş olarak baktığı İspanya'da her 4 kişiden biri işsiz. Onun için üretim en önemli değerdir" şeklinde konuştu.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde yapılan birinci gün programında beş adet panel düzenlenmiş olup oturumlar sonunda Kahramanmaraş’ta üretilen kumaşlardan yapılan denim Show gala yemeğinde katılımcılara sunulmuştur.

Üç gün sürecek zirve kapsamında sektöre yön veren firma sahipleri, yöneticiler ve kamu temsilcileri tarafından pazarlama, üretim, teknoloji, insan kaynakları ve enerji konularında panel ve sunumlar gerçekleştirilecek. Tekstil teknolojilerinin geldiği son nokta ve akademik çalışmaların sektördeki yansımaları, Türkiye'nin yanı sıra bazı ülkelerden katılan akademisyenler tarafından değerlendirilecek. 

Zirveyle ilgili detaylı bilgilere http://tekstilzirvesi.com adresinden ulaşılabilir.
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
Uluslararası Tekstil Zirvesi Başladı
DOĞAKA Ev Sahipliğinde Mobilyacılık Sektörü Temsilcileri ile CNR IMOB 2019 Uluslararası Mobilya Fuarı Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi.
DOĞAKA Ev Sahipliğinde Mobilyacılık Sektörü Temsilcileri ile CNR IMOB 2019 Uluslararası Mobilya Fuarı Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi.
14 Şubat 2019 Perşembe
2019 yılı çalışma programı kapsamında, DOĞAKA fuar katılım desteği ile mobilyacılık sektöründe kalkınmanın sağlanması amacıyla 22-27 Ocak 2019 tarihleri arasında CNR EXPO Uluslararası Fuar Merkezi’nde CNR IMOB 2019 Uluslararası Mobilya Fuarı’na katılım sağlanmıştır.
Osmaniye’de Coğrafi İşaret Alternatifleri Konuşuldu
Osmaniye’de Coğrafi İşaret Alternatifleri Konuşuldu
14 Şubat 2019 Perşembe
Osmaniye Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve DOĞAKA Osmaniye Yatırım Destek Ofisi tarafından Osmaniye ilimizdeki coğrafi işaretli ürün sayısını artırma çalışmaları kapsamında bilgilendirme ziyaretleri düzenlendi.
Hatay Kıyı Bölgelerinin Yat Turizmi Açısından Değerlendirilmesi Ön Fizibilite Raporu Yayınlanmıştır
Hatay Kıyı Bölgelerinin Yat Turizmi Açısından Değerlendirilmesi Ön Fizibilite Raporu Yayınlanmıştır
12 Şubat 2019 Salı
Hatay İli Özel Tekne Turizmi Potansiyelinin Araştırılması, Hatay ilinde marina, yelkencilik ve özel tekne onarım merkezi kurulması için uygun kıyıların tespit edilmesi ve ilde yat turizminin geleceği ile ilgili yol haritası oluşturulması amacıyla Ajansımız tarafından İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın desteğiyle bir ön fizibilite raporu hazırlanmıştır.
DOĞAKA 2019 Yılı Mali Destek Programları Bilgilendirme Toplantıları Kahramanmaraş ilçeleri ile devam ediyor.
DOĞAKA 2019 Yılı Mali Destek Programları Bilgilendirme Toplantıları Kahramanmaraş ilçeleri ile devam ediyor.
12 Şubat 2019 Salı
Ajansımız tarafından ilan edilen 2019 yılı mali destek programlarının tanıtımına yönelik olarak TR63 Bölgesi’ndeki tüm ilçelerimizde yapılması planlanan bilgilendirme toplantıları Kahramanmaraş ilçeleri ile devam ediyor.
Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Araştırma ve Kontrol Merkezi  Güdümlü projesi koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi.
Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Araştırma ve Kontrol Merkezi Güdümlü projesi koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi.
12 Şubat 2019 Salı
Güdümlü Proje Desteği kapsamında Hatay Büyükşehir Belediyesinin Başvuru Sahipliği ve DOĞAKA’nn koordinasyonunda, Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Araştırma ve Kontrol Merkezi Güdümlü Projesi için hazırlıklar devam etmektedir.
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı T.C. Hatay Valiliği T.C. Kahramanmaraş Valiliği T.C. Osmaniye Valiliği T.C. Hatay Büyükşehir Belediyesi T.C. Kahramanmaras Büyükşehir Belediyesi T.C. Osmaniye Belediyesi T.C. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası T.C. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Osmaniye Ticaret Odası T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı - Invest in Turkey Eurada Avrupa İşletmeler Ağı Akdeniz WAIPA
Sayfanın tüm hakları kurumumuza aittir. 2013 © T.C. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı